Polish (Poland)English (United Kingdom)

Plakat Nneka

Email Print PDF

W dniu dzisiejszym prezentujemy plakat Nneka!

Nneka - gdyby nie była muzykiem, mogłaby stać się doskonałym dziennikarzem śledczym. Lub mogłaby być filozofem. Tak naprawdę w jej sztuce widać elementy z obu tych dziedzin. W ...swoim trzecim albumie „Soul is Heavy” Nneka ciągle zadaje pytania. Zadaje pytania przyjaciołom, Nigeryjczykom, politykom, Bogu, wszechświatowi i co najważniejsze - samej sobie.

“Nie miałoby żadnego sensu, gdybym tylko wytykała palcami” – przyznaje. Jej muzyka i postawa jest dociekliwa, nawet konfrontacyjna, ale nigdy nie wpada w manierę pouczania. „Ważne jest, aby zrozumieć, że samemu jest się także częścią systemu a jedynym sposobem, dzięki któremu możemy spowodować, aby zaczęło się dobrze dziać jest uzmysłowienie sobie, że jesteśmy częścią tej samej całości.”

„W mojej głowie zawsze odbywają się małe bitwy” – kontynuuje w kontekście zmagań kształtujących jej działalność. Każdy ma swoje bytowe kłopoty, ale większość ludzi zgadza się na wstawanie, pójście do pracy, wieczorem wypicie kilku piw, zagranie w gry video i przyglądanie się jak świat przechodzi obok. Ale nie Nneka. „Jestem osobą, która zawsze zadaje pytania. Jest dużo do zrobienia ze sposobem wychowania, z moim otoczeniem.”

Nneka Egbuna urodziła się i wzrastała w Warri, w nigeryjskim regionie Delty, obserwując jak miasto i jego obywatele zmagają się z wpływem nowo odkrytego bogactwa. Trzy dekady później przerwy w dostawie elektryczności są wciąż częścią codziennego życia w Nigerii, bogatym w ropę narodzie dotykanym brakami benzyny, miejscu, gdzie podziały plemienne i dysproporcje w bogactwie i sile politycznej umacniają dalej podziały klasowe. „Wszystko to ma wielki wpływ na to, dlaczego jestem jaka jestem, pomimo tego, że obecnie mogę - co jest wspaniałe - podróżować i oglądać świat z innego punktu widzenia.”

W wieku 19 lat Nneka wyjechała z Afryki, rozpoczynając studia antropologiczne na Uniwersytecie w Hamburgu, które kontynuowała nawet, gdy jej muzyczna kariera nabrała rozpędu. Jej debiut z 2005 roku „Victim of Truth” („Ofiara Prawdy”) będący połączeniem ponadczasowych rytmów, współczesnej technologii i XXI-wiecznej czarnej świadomości, był chwalony przez brytyjską prasę. The Sunday Times ogłosił: „Tak dobry jak „Miseducation” Lauryn Hill”. Kolejny album z 2008 roku, “No Longer At Ease” („Nigdy więcej spokoju”) zachwycił gwiazdę rocka Lenny Kravitza tak bardzo, że natychmiast zaangażował ją do towarzyszenia mu na trasie. W roku 2010 wybór utworów z obu albumów – w tym międzynarodowy hit „Heartbeat” („Bicie serca”) – skompilowano dla potrzeb jej amerykańskiego debiutu „Concrete Jungle” („Betonowa Dżungla”), który pokazał Północnej Ameryce to, co reszta świata już wiedziała: Nneka jest unikalnym, ogromnym talentem, z którym trzeba będzie się liczyć.

Piętnaście utworów z „Soul is Heavy” („Ciężko na duszy”), napisanych i nagranych przez okres trzech lat następujących po wydaniu „No Longer At Ease” („Nigdy więcej spokoju”), zostało wybranych spośród około pięćdziesięciu piosenek, wiele z nich Nneka skomponowała po powrocie do Nigerii (nawet w czasie, gdy w jej apartamencie w Lagos występowały przerwy w dostawie elektryczności). Łączą niezliczone muzyczne style: reggae, hip-hop, nowoczesny R&B, staromodny soul, Afrobeat a nawet elementy flamenco i saharyjskiego pustynnego blues’a. Rozpiętość stylów - od otwierającego porywającego utworu „Lucifier (No Doubt)” („Lucyfer (Niewątpliwie)”) po słodki i spokojny „Shining Star” („Świecąca gwiazda”), od wściekłego „Camouflage” („Kamuflaż”) po smutne, introspektywne kawałki jak „Valley” („Dolina”). W każdym z nich jednoznacznie widać Nnekę.

Piosenki Nneki być może opierają się na osobistych doświadczeniach I lokalnych sentymentach, ale globalnie odwołanie przesyca jej muzykę I jej przesłania. Przekracza granice, zaróno geograficzne jak I estetyczne. Niezależnie od języka ojczystego słuchaczy, w śpiewie Nneki jest bezpośredniość – podkreślana (“Don't Even Think” - “Nawet nie myśl”) lub przejmująca (“Stay” - “Zostań”, “Do You Love Me Now” - “Czy kochasz mnie teraz”) - którą wszyscy mogą docenić. Nneka jest niepodzielna ze światem, który zamieszkuje a jej sztuka odzwierciedla to na każdym poziomie. “Jestem tak jak słyszysz” - podkreśla zwięźle. “Nie byłabym w stanie oddzielić mojej muzyki ode mnie”.

Będziecie mogli posłuchać jej utworów podczas 11 edycji One Love Sound Fest 22 listopada w Hali Stulecia we Wrocławiu!

statystyka