Polish (Poland)English (United Kingdom)

Patrice

Email Print PDF

Dzisiaj prezentujemy plakat Patrice! One Love Sound Fest 2014 zbliża się coraz większymi krokami. Już niedługo kolejne newsy na temat tegorocznej edycji Festiwalu!

Syn niemieckiej projektantki mody i pisarza z Sierra Leone. Urodzony w Niemczech, nazywa się Patrice Babatunde Bart-Williams. Patrice - na cześć zamordowanego kongijskiego przywódcy.Babatunde - imię ludu Yoruba, oznaczające powrót ojca i podkreślające znaczenie nieśmiertelności naszych przodków. Patrice po raz pierwszy odetchnął powietrzem w tym samym dniu, w którym umarł jego afrykański dziadek. Bart-Williams - nazwisko podkreślające korzenie jego rodziny, kreoli powracających do Sierra Leone w Afryce, innego miejsca niż to, z którego zostali porwani.

Patrice wspomina o chwili, gdy skończył 11 lat: „Moje poszukiwanie celu i tożsamości stało się kwestią przeżycia. Wzrastałem w środowisku, gdzie nie było nikogo takiego jak ja i gdzie ludzie byli zaskoczeni, gdy usłyszeli mnie mówiącego w ojczystym języku.”

Jego życie rozpadło się na kawałki gdy jego ojciec Gaston Bart-Williams, pisarz i pierwszy twórca filmowy w Sierra Leone, człowiek, który popychał go do dostarczania piwa dla opuszczonego w Niemczech wielkiego bluesmana, Championa Jacka Dupree’a – zginął w wypadku łodzi na wybrzeżu Sierra Leone.

Duchowy ojciec szybko pochłonął młodego człowieka. Bob Marley podsunął Patrice’owi filozofię miłości i prawości a Bob Dylan łagodnie stymulował świadomość obowiązków wynikających z wolności. 2 Live Crew towarzyszyło mu na deskorolce, konkurując z pieśniami Fela Kuti i balladami Fugees.

Rok później Patrice wypuścił swój pierwszy utwór „You Always You”. Dwa lata po tym wyszedł jego pełny album. „Zawsze wierzyłem, że moje dni są policzone, więc robiłem swoje w dużym pośpiechu. Moje wczesne spotkanie ze śmiercią poruszyło coś we mnie. Docenienie życia, motyw, który stał się głównym tematem mojej twórczości aż do chwili obecnej.”

Przeskakując ze szkolnej ławki na światową scenę, Patrice wydał swoją pierwszą EP i przed ukończeniem szkoły wkroczył na estradę otwierając trasę Miseducation Tour piosenkarki Lauryn Hill. Był duszą tras pierwotnego Black Eyed Peas, po tym jak wyszedł album – jego kariera wystrzeliła w górę. W jego muzycznym portfolio był przejmujący blues, emocjonujący soul, buntowniczy punk i porządne reggae, nie pozostawiające miejsca wytwórniom muzycznym.

Z ust do ust ludzie przekazywali sobie informację o Patrice’u, był znany ze swych występów na żywo. Koncerty wyprzedawały się bez wydawania albumów. W najbardziej nieoczekiwanych miejscach, takich jak Portugalia czy Rumunia, 5000 osób przychodziło i śpiewało jego utwory – takie jak „Lions”, „Everyday Good” i późniejsze „Soulstorm” - słowo po słowie, jak tylko przedostawały się do wiadomości fanów.
Taka jest historia korzeni jego muzyki. To bootleg’owy sukces przyczynił się do producenckiej działalności Patrice’a z uznanymi artystami: Cee-Lo, Selah Sue oraz oczywiście - przy ulubionym albumie miłośników soul 2012 roku – „Landing on a Hundred” Cody ChesnuTT.

Ostatnie przedsięwzięcie w twórczości Patrice’a, album „The Rising of the Son”, stanowi personifikację tego co zaczęło się w wieku 11 lat. Podróże przez Afrykańską Diasporę przyniosły dźwięki Jamajki, Kolonii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, tworząc potężną mieszankę symboli. Uznany producent z Kingston, Don Corleone, umieszcza „Rising” w nowej erze kreacji reggae a duchowy ojciec, Bob Marley, przebija się przez rytmy nagrane w jego studio Tuff Gong.

„Rising” towarzyszy krótki film, wyprodukowany i reżyserowany przez Patrice’a, pokazujący widowni jego całe życie, wszystkie nasze afrykańskie korzenie oraz jego wskrzeszenie jako syna reżysera. Album Patrice’a „The Rising of the Son” został wydany 30 sierpnia 2013.

Jest gwiazdą największych europejskich Festiwali. Nie mogło więc zabraknąć go na One Love 2014! Podczas One Love Patrice będzie promował swój album "The Rising Of The Son". Nie zabraknie też największych przebojów z poprzednich płyt Artysty.

Już teraz zapraszamy na koncert Patrice 22 listopada podczas One Love Sound Fest 2014 we wrocławskiej Hali Stulecia!

statystyka