Polish (Poland)English (United Kingdom)

Jah Shaka kolejnym headlinerem!

Email Print PDF

Ogłaszamy kolejnego headlinera sceny soundsystemowej. Jest nim..... Jah Shaka!

Jah Shaka (UK), znany również jako Zulu Warrior, to legendarny producent oraz właściciel sound systemu reggae/dub. Mieszka w Wielkiej Brytanii, i tam od połowy 70-tych zajmuje się promocją i produkcją „świadomej muzyki”. Gdy w latach 80-tych większość soundsystemów ze Zjednoczonego Królestwa uległa jamajskiemu trendowi cyfrowych rytmów dancehall i imprezowych tekstów on zasłynął z wierności swoim korzeniom i kulturze. W ten sposób zdobył nowych (białych jak i czarnych) zwolenników. Jego fani i muzyczni współpracownicy, jak The Disciples, Jah Warrior i Iration Steppas stworzyli odmienny elektroniczny styl muzyki dub, obecnie charakterystyczny dla Wielkiej Brytanii. Ze swoją surową rastafariańską postawą oraz surowym i mocnym dźwiękiem swoich produkcji, nagrywanych z użyciem prawdziwych instrumentów, Jah Shaka jest traktowany jako protoplasta muzyki Dub z Wielkiej Brytanii.

Pod działającym od wczesnych lat 80-tych, szyldem Jah Shaka Music wydawał nie tylko przełomowe albumy dub, takie jak jego klasyczna seria „Commandments of Dub", ale również rozmaite kawałki artystów takich jak Max Romeo, Horace Andy i Johnny Clarke.

Jah Shaka, po tym jak w końcu wyleczył się z ciężkich obrażeń doznanych w czasie pożaru domu w 2000 roku, wciąż gra regularnie w Wielkiej Brytanii ze swoim soundsystemem oraz czasami również w innych krajach. Jego soundsystemowe występy to kulturalna instytucja, która wywarła olbrzymi wpływ nie tylko na rozwój muzyki dub, ale również i na angielską muzykę pop. Jego aranżacje utorowały drogę nie tylko wielu przyszłym apostołom muzyki nurtu dub roots w Zjednoczonym Królestwie ale wpłynęły również na producentów głównego nurtu, takich jak Basement Jaxx.

21 listopada przyleci do Wrocławia i będziecie go mogli zobaczyć na scenie soundsystemowej One Love Sound Fest 2015 podczas kilkugodzinnego seta!

statystyka