Polish (Poland)English (United Kingdom)

Bednarek zagra na One Love 2015

Email Print PDF

KAMIL BEDNAREK swoje pierwsze kroki muzyczne stawiał w formacji StarGuardMuffin. Zespół powstał w Brzegu, w maju 2008 roku. Od samego początku kapela dużo koncertowała, brała udział w wielu festiwalach, na których sięgali po liczne nagrody. Warto wymienić pierwsze miejsce na "Rock Reggae Festiwal" w Brzeszczach (sierpień 2008), wyróżnienie na "Muzycznej Jesieni" w Grodkowie (listopad 2008), Grand Prix na "Famie" w Świnoujściu czy zwycięstwo na "II Dniach Młodzieży" w Dobrym Mieście (sierpień 2009). W czerwcu 2010 roku grupa została wyróżniona na festiwalu "ZMRock" w Nidzicy, a w tym samym roku zdobyła nagrodę specjalną podczas imprezy "Reggae na Piaskach" w Ostrowie Wielkopolskim.


Bez wątpienia medialny rozgłos SGM zawdzięczał swojemu frontmanowi – KAMILOWI BEDNARKOWI, który zdobył II miejsce w III edycji programu "Mam talent!" w TVN. To spektakularne wydarzenie spowodowało, iż debiutancki album zespołu, zatytułowany "Szanuj" - wydany w listopadzie 2010 roku przez wrocławską firmę Lou & Rocked Boys - stał się prawdziwym bestsellerem. W grudniu osiągnął status Złotej Płyty, a w styczniu 2011 podwójnej Platyny. Łącznie nakład przekroczył 75.000 egz.


W styczniu 2011 grupa wyruszyła w bardzo długą trasę koncertową po całym kraju, która objęła największe polskie miasta, m.in. Warszawę (dwa sprzedane koncerty w Palladium), Wrocław (dwa koncerty w Kultowej), Łódź, Kraków, Katowice, Szczecin czy Rzeszów. Natomiast w kwietniu młodzi muzycy spełnili swoje artystyczne marzenie, jadąc do legendarnego studia Boba Marley’a „Tuff Gong”, w Kingston na Jamajce. Zrealizowali tam pięć własnych kompozycji, z udziałem wielu szacownych gości z ojczyzny muzyki reggae. W nagraniach wzięli udział, m.in. Capleton, Steve Newland z Rootz Underground czy saksofonista Dean Fraser. W czerwcu 2011 ukazała się epka, o wymownym tytule „Jamaican Trip”, na której dodatkowo pojawił się 50-minutowy film dvd z pobytu za Wielką Wodą. W listopadzie 2011 basista Kuba Wojciechowski opuszcza szeregi zespołu.


W pierwszych miesiącach 2012 roku działalność StarGuardMuffin została bezterminowo zawieszona, natomiast Kamil Bednarek wraz z perkusistą Maćkiem Pilarzem, klawiszowcem Radkiem Szyszkowskim (obaj SGM) oraz dwoma nowymi muzykami rozpoczęli współpracę pod szyldem BEDNAREK. W maju 2012 roku Kamil Bednarek wraz ze swoją 16-osobową drużyną z Brzegu zwyciężył w programie "Bitwa na głosy" na antenie TVP2, pozostawiając w pokonanym polu wielu zasłużonych polskich wykonawców.


Zespół nieustannie koncertuje po całej Polsce, pojawiając się m.in. na One Love Sound Fest (2011) trzykrotnie na Festiwalu w Ostródzie (2011-13), dwukrotnie w Jarocinie (2011, 2013), na Brzeszcze Rock Reggae Festiwal  oraz na Przystanku Woodstock, gdzie w 2013 roku, na Dużej Scenie otwierał  cały Festiwal. Pod koniec sierpnia 2012 roku formacja wystąpiła na reaktywowanym Festiwalu w Sopocie, jako gość specjalny, wykonując łącznie 5 autorskich kompozycji. W latach 2012-13 zespół wziął udział w koncertach Top Trendy w Sopocie, z racji dużej sprzedaży swoich płyt. Równolegle powstawały nowe kompozycje, co zaowocowało wydaniem w listopadzie 2012, przez wrocławską firmę Lou & Rocked Boys płyty, zatytułowanej "Jestem". Było to pierwsza w dyskografii młodego artysty pozycja, wydana pod szyldem BEDNAREK. Album został wyjątkowo ciepło przyjęty, zarówno przez krytyków, jak i publiczność. Utwory takie jak "Jestem sobą...", "Think About Tomorrow", nastrojowa "Cisza" (37 mln odtworzeń teledysku w YouTube) czy własna wersja starego przeboju Marka Grechuty "Dni, których nie znamy" bardzo długo rozbrzmiały niemalże we wszystkich rozgłośniach radiowych w Polsce.


Zespół przez cały czas regularnie koncertuje, m.in. na festiwalu w Jarocinie, Odjazdach, na dużej scenie Przystanku Woodstock 2013-14 czy kilkakrotnie zahaczając o Top Trendy i Festiwal w Opolu. W 2013 roku formacja po raz pierwszy występowała na Wyspach Brytyjskich, dając owacyjnie przyjęte koncerty, m.in. w Dublinie, Londynie, Manchesterze czy Leeds.


Występy na żywo są bardzo energetyczne, spontaniczne i grane sercem, a nie tylko umiejętnościami, zaś sam Kamil Bednarek, bawiący się muzyką, jest prawdziwym mistrzem w nawiązywaniu kontaktu z publicznością.


Pod koniec roku 2013 zespół BEDNAREK zwyciężył w plebiscycie MTV Music Awards w Europie Środkowej i pojawił się na Ogólnoświatowej Gali w Amsterdamie. W drugiej połowie października muzycy po raz pierwszy udali się na tournee po Stanach Zjednoczonych, dając wyjątkowo udane i owacyjnie przyjęte przez publiczność koncerty w Nowym Jorku (1300 osób), Chicago (1600 osób) oraz w Miami na Florydzie.


W maju 2014 miała miejsce premiera pierwszego, koncertowego DVD z Przystanku Woodstock 2013, firmowanego przez "Złoty Melon". W sierpniu 2014 roku kapela została laureatem Złotego Bączka, w efekcie czego zagrała kolejny koncert na Przystanku. DVD z tego koncertu ukazało się w grudniu 2014.


W połowie września 2014 roku ukazał się teledysk do pierwszego singla „Chwile jak te” zapowiadający kolejne wydawnictwo Bednarka. Album „Oddycham” ukazał się 29 maja 2015 roku, po raz kolejny w Lou&Rocked Boys. Płyta promowana utworem „Sailing” bardzo szybko została okrzyknięta przez fanów najlepszą w dorobku Kamila.


„Oddycham...” to płyta, która naprawdę zachwyca i światowym poziomem produkcji, i jamajską wibracją w utworach „Sailing” czy „Real Thing”. Bednarek rozwinął się jako wokalista, jest otwarty na bardziej różnorodne rytmy i bogatsze aranżacje. (Jacek Skolimowski, Newsweek)


Utworów z nowej płyty Kamila oraz starszych hitów Bednarka będziecie mogli posłuchać 21 listopada na One Love Sound Fest2015!

 

statystyka