Polish (Poland)English (United Kingdom)

Johnny Osbourne & Omar Perry !!!

Email Print PDF

Johnny Osbourne & Omar Perry (Jamajka)

Stara i nowa jamajska generacja na scenie! Fani reggae na całym świecie znają nieśmietelne klasyki "Truths and Rights" czy "Buddy Bye". Odpowiedzialny za nie legendarny wokalista Johnny Osbourne, jeden z twórców stylu dancehall będzie dzielił scenę One Love z Omarem Perry, uosabiającym współczesną muzykę z Jamajki. To syn samego Lee “Scratch” Perry’ego, twórca 4 solowych albumów, pracujący z takimi tuzami jak Sly & Robbie.

Johnny Osbourne (prawdziwe nazwisko Errol Osbourne, ur. 1948) jest popularnym jamajskim wokalistą reggae i dancehall, który osiągnął sukces w końcu lat 70-tych i pierwszej połowie lat 80-tych. Jego album “Truths and Rights” z przebojami "Jah Promise" i utworem tytułowym to jeden z klasyków roots reggae. Jednakże Johnny prawdopodobnie jest najbardziej znany dzięki dancehallowym numerom z połowy lat 80-tych - "Buddy Bye" (bazującym na Sleng Teng riddim King Jammy'ego), "Ice Cream Love" czy "Water Pumping". Jego debiutancki singiel "All I Have is Love" został nagrany w 1967 roku w Studio One Coxsone Dodda, a dwa lata później ukazał się pierwszy album “Come Back Darling”. Następnie Johnny zdecydował się wyemigrować do swojej rodziny w Toronto. Tam po okresie śpiewania w wielu grupach soul i reggae, został wokalistą Ishan People i nagrał z nimi dwa albumy. Zespół jednak rozpadł się w 1979 roku, a Johnny powrócił na Jamajkę i zaczął nagrywać dla wytwórni Studio One. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych dużo tworzył dla Dodda i efektem tych sesji był album “Truths and Rights”. W 1979 roku wydał singiel, a następnie album "Folly Ranking" dla Kinga Jammy’ego. Sukces tych wydawnictw uczynił go jednym z najbardziej wziętych wokalistów na wyspie. Ponowił swój sukces pod koniec lat 80-tych nagrywając dla Bobby’ego Digitala, z którym zarejestrował przeboje "Good Time Rock" i "Rude Boy Skank", umieszczone na albumie “Rougher Than Them” (1989). Wciąż kontynuował jednak współpracę z Coxsonem Doddem, tworząc z nim single "Keep That Light", "Unity" oraz "A We Run Things". Często określany pionierem muzyki dancehall, stał się jednym z najczęściej samplowanych i zapraszanych do współpracy jamajskich artystów. W 2012 jego klasyk "Mr. Marshall" został wykorzystany w hicie Major Lazer "Jah No Partial", dzięki czemu świat przypomniał sobie kim jest Johnny Osbourne. Wciąż regularnie koncertuje i wystąpił już prawdopodobnie na większości liczących się festiwali reggae na świecie.

Omar Perry urodził się w Kingston w 1968 roku i jest synem jednej z najważniejszych postaci w historii reggae - Lee “Scratch” Perry’ego. Dorastał w środowisku słynnych legend, które nagrywały w studio Black Ark jego ojca - Maxa Romeo, Juniora Murvina, Boba Marley’a i the Wailers. Jego przeznaczeniem była muzyka, ale musiał odnaleźć swoją własną drogę. Jako młodzieniec w latach 80-tych porzucił szkołę i założył zespół The Upsetter Juniors oraz wytwórnię o tej samej nazwie. Zespół rozpadł się w 1990 roku, ale Omar kontynuował karierę jako solowy artysta. W 2005 roku będąc na trasie z Horace Andy’m spotkał Guillaume’a “Stepper” Briarda, utalentowanego francuskiego muzyka i producenta. Zdecydowali się stworzyć razem debiutancki album “Man Free”, który ukazał się w 2007 roku. 2009 to drugi album Omara “Cannot Stop us” wyprodukowany przez Steppera & The Homegrown Band. To stylistyczna mieszanka reggae z większym naciskiem na roots niż dancehall. Adresowany jest jednak do młodej publiczności, a głos Omara może kojarzyć się z jego ojcem, Jah Masonem czy Warrior Kingiem. Rok 2011 przyniósł kolejny krążek „The Journey” z gościnnym udziałem m.in. Anthony B czy Earl 16. W tym roku Omar powrócił z płytą "Be Cool", wyprodukowaną przez legendarnych Sly & Robbie.

Johnny Osbourne i Omar Perry będą dzielić scenę podczas wspólnego występu w towarzystwie francuskiego zespołu The Homegrown Band, z którym obaj wielokrotnie nagrywali i występowali na żywo. Nie można przegapić wyjątkowej okazji zobaczenia razem dwóch generacji jamajskiej muzyki!

 

statystyka