Polish (Poland)English (United Kingdom)

Junior Kelly!

Email Print PDF

Dzisiaj prezentujemy zawodnika, który przyjedzie prosto ze słonecznej Jamajki! Przed Wami...

Junior Kelly (Jamajka)

Chociaż jego przełomową piosenką był przebój “Love so Nice” wydany w 2000 roku, pierwsze nagranie Kelly’ego datowane jest na 1985. Czołowy jamajski piewca społecznej świadomości i sprawiedliwości powraca do Polski ze swoim 10-tym albumem “Urban Poet”. Oprócz reggae płyta zawiera również trochę dancehall, r’n’b, soulu, jazzu i pokazuje rozwój i dojrzałość tego artysty. Wcześniej w tym roku pojawił się jako gość Kamila Bednarka na jego najnowszym albumie „Oddycham…”.

Od czasów dorastania na Jamajce po status jednego z najbardziej popularnych jamajskich głosów, zawsze promował idee sprawiedliwości społecznej, ekonomicznej równości i wolności. Jego piosenki nasycone są przekazem walki o polepszenie życia wszystkich ludzi. Nagrywał z takim gwiazdami jak Sizzla, Capleton, Luciano, Sly & Robbie, Steely & Clevie, Gentleman i wieloma innymi.

Junior Kelly urodził się w 1969 roku jako najmłodsze z pięciorga dzieci i dorastał w Kingston. Jest częścią bardzo muzycznej rodziny – jego ojciec i dziadek grali na banjo a matka śpiewała w miejscowym kościele. Jego nieżyjący brat Jim Kelly był DJ’em i otworzył mu trochę drzwi w świecie reggae i dancehall. Po jego tragicznej śmierci Junior Kelly zdecydował się kontynuować muzyczną tradycję rodziny w swoim własnym stylu.

Zdobył mnóstwo doświadczenia zarówno w studio, jak i grając trase i festiwale na całym świecie. Już od lat 90-tych uczestniczył w kluczowych imprezach tamtych lat, jak jamajski Reggae Sun Splash. Potem wyjechał do USA by występować i nagrywać single. Niestety nie wystarczało to wtedy na utrzymanie rodziny i musiał podjąć się innych prac, głównie na budowach. W końcu w 2000 roku nadeszła zmiana – jego singiel “Love So Nice” najpierw dobrze radził sobie w Europie podbijając listy reggae i pop, a następnie stał się wielkim hitem na Jamajce. Wydany nastepnie album o tym samym tytule umieścił na stałe jego nazwisko na mapie reggae i wysoko oceniany był nawet przez Billboard Magazine. W 2003 roku wydał krążek “Smile” o popularności porównywalnej do “Love So Nice”.

“Tough Live”, jego trzeci album dla VP Records wypełnił jego kolekcję piosenek społeczno-politycznym komentarzem ("Youts Dem Nah Cool") oraz poruszył temat błędnych interpretacji rastafariańskiej wiary ("Rasta Should Be Deeper"). Utwór "Receive" pojawił się w rotacji stacji radiowych reggae na całym świecie, a "Touch My Heart" znów pięknie pokazał, jak ważna dla autora jest miłość. Kolejnymi albumami były “Red Pond” (2010) oraz “Piece of the Pie” (2013).

Nowy album Juniora Kelly “Urban Poet” dla austriackiej wytwórni Irievibrations Records wydany będzie w październiku 2015. To mieszanka granych na żywo riddimów, wysokich umiejętności uczestniczących muzyków oraz szczytowych możliwości wokalnych artysty. Junior Kelly uważa, że to najlepsza jak do tej pory jego płyta i wyraża wielkie zadowolenie z końcowego efektu, zaznaczając, że po raz pierwszy dano mu taką wolność artystyczną.

Wyjątkowo związany jest z Wrocławiem – tutaj miały miejsce jego dwa dotychczasowe polskie koncerty w 2007 i 2013 roku.

Na One Love wystąpi po raz pierwszy!

statystyka