Polish (Poland)English (United Kingdom)

Mad Professor wystąpi na One Love Sound Fest 2016!

Email Print PDF

Rozpoczynamy ogłaszanie artystów, którzy wystąpią w tym roku! Zaczynamy od sceny soundsystemowej i pierwszego gościa zagranicznego!

Przed Wami Mad Professor!


Mad Professor & Aisha (Wielka Brytania)


Mad Professor – pod takim artystycznym pseudonimem ukrywa się Neil Fraser -twórca muzyki i remiksów, król dubowej konsolety. Urodził się w 1955 roku w Georgetown w Gujanie. Jako trzynastolatek opuścił swój kraj i zamieszkał w Londynie. Karierę w branży muzycznej rozpoczął od naprawiania sprzętu. Stopniowo kompletował własne urządzenia nagrywające i w 1979 roku we własnym londyńskim mieszkaniu w londyńskiej dzielnicy Thornton Heath otworzył studio nagraniowe Ariwa. Płyty produkowane przez Mad Professora zostały zauważone przez legendarnego prezentera BBC1, Johna Peela i regularnie pojawiały się w jego audycjach. Przełom przychodzi w połowie lat 80-tych, wraz z produkcją płyt Sandry Cross, Pato Bantona i Macka B. Professor przeprowadza się do South Norwood (południowy Londyn), gdzie tworzy największy w owym czasie należący do czarnego artysty kompleks nagraniowy na Wyspach. Zaliczany do najbardziej płodnych producentów, miał udział w produkcji blisko 200 albumów. Uważany za jednego z czołowych producentów dub drugiej generacji. Odegrał istotną rolę w przejściu tego gatunku muzyki w erę cyfrową. Dzięki nowatorskim eksperymentom studyjnym i łączeniu elektronicznych dźwięków z akustycznymi instrumentami, Professor przyciągnął uwagę wielu artystów: Massive Attack, Sade, The Orb, Beastie Boys, Jamiroquai, Perry Farrella, Depeche Mode. Znany także ze współpracy z takimi twórcami jak: Lee "Scratch" Perry, Horace Andy, Sly and Robbie, Jah Shaka czy Pato Banton. Katalog jego wytwórni Ariwa Records to setki albumów i singli. Eksperymentuje z muzyką jungle czy cumbia.


Największą komercyjną popularność przyniósł mu album „No Protection” wyprodukowany dla Massive Attack a w środowiskach reggae kluczową rolę odegrały jego wizjonerskie albumy dubowe z cyklu „Dub Me Crazy”. Obecnie głośno u nim dzieki współpracy producenckiej z Prince Fatty na wspólnym albumie Mad Professor vs Prince Fatty – „The Clone Theory” (2015). Od lat podróżuje po całym świecie zarówno grając sound systemy, jak i realizując produkcje studyjne i nagłaśniając zespoły na żywo. Wielokrotnie gościł w Polsce, budując sobie również u nas status gwiazdy świata dub reggae.


Aisha to urodzona w 1962 roku w Wlk. Brytanii wokalistka, córka jamajskich emigrantów. Od lat nagrywa i występuje na żywo z Mad Professorem i śpiewa jeden z najważniejszych jego hymnów „Creator” (1986). Debiutowała w wieku 8 lat na sound systemie swojego ojca. Potem rozwijała swoje umiejętności wokalne w Lippys Locks City sound. W 1979 roku zaczęła śpiewać w chórkach legendarnej brytyjskiej grupy roots reggae Capital Letters. Poprzez wspólnego znajomego Dr. Alimantado w 1984 roku poznała Mad Professora. Jej pierwsze dwa solowe albumy “High Priestess” oraz “True Roots” produkowane były przez niego dla Ariwa, potem produkował ją również Norman Grant z Twinkle Brothers (płyty “Zions Daughter” i “Raise Your Voice”).


Słynni The Orb samplowali “Creator” w swoim przeboju “Blue Room”, podobnie jak Ministry of Sound w ich “Roll To The Floor”.

W tym roku na One Love pojawi się po raz pierwszy! Będzie to niewątpliwie ogromne wydarzenie dla całego festiwalu!

 

statystyka