Polish (Poland)English (United Kingdom)

Nneka zagra na One Love 2016!

Email Print PDF

Zagrała podczas One Love Sound Fest 2014. Teraz powraca z jeszcze większą siłą!

Nneka (Nigeria)

Nas nazywa ją „zdumiewającą” i „niewiarygodną artystką”. The Sunday Times ogłosił ja nową Lauryn Hill a o jej debiutanckim albumie napisał, że był „tak dobry jak „The Miseducation” Lauryn Hill”. A teraz zdobywczyni wielu nagród, nigeryjska wokalistka i kompozytorka Nneka powraca z nowym, czwartym albumem „My Fairy Tales”(„Moje baśnie”) o zniewalającym reggae’owym brzmieniu.

„Zdecydowałam się na nazwanie tego projektu „My Fairy Tales”(„Moje baśnie”) jako sposób na przedstawienie treści, które są czasami całkiem ponure i gorzkie w taki sposób aby brzmiały bardziej przyjemnie,” mówi Nneka. „Moje poprzednie albumy miały dość ponure nazwy – jak No Longer At Ease”(„Nigdy więcej spokoju”) i „Victim Of Truth”(„Ofiara prawdy”).”

Czwarty album Nneki My Fairy Tales”(„Moje baśnie”), został wydany przez Bushqueen Music i powstał w czasie, gdy mieszkała w Paryżu i uczyła się języka francuskiego. „Początkowo wyjechałam na jeden miesiąc ale skończyło się przedłużeniem mojego pobytu na kilka miesięcy,” mówi Nneka. „Spotkałam tam producenta Mounir’a Maarouf’a i po prostu zaczęłam nagrywać każdego dnia po szkole. Rozwinęło się to w ten projekt: Paryskie Sesje.” Był nagrywany i produkowany we Francji, Danii i Nigerii. Francuski producent Mounir Maarouf wyprodukował pięć piosenek, Zespół Danish Silver Bullit wyprodukował z Nneką dwa utwory a The Slag [aka Martin Nigsch] wyprodukował jedną piosenkę.

My Fairy Tales”(„Moje baśnie”) to album koncepcyjny, zgłębiający życie Afrykańczyków na obczyźnie i zmagania, przed którymi stają – koncentrujący się na byciu odpowiedzialnym wobec dzieci jak i na znaczeniu kultury, edukacji i tożsamości. „Chciałam napisać o tym doświadczeniu” wyjaśnia Nneka. „O tym jak radzimy sobie w obcym kraju, poruszając także aspekty wytrzymałości, wytrwałości i wdzięczności.”

My Fairy Tales”(„Moje baśnie”) odwołuje się do tego w stylu retro groove, z autentycznym brzmieniem afro-groove zmieszanym z rdzennym reggae. W singlu „Book of Job”(„Księga prac”), Nneka śpiewa: „Nieważne co się stanie, zostanę na kolanach / Błagam, niech nadejdą burze, wiem, że miłość wszystko zwycięży.”

Nneka Lucia Egbuna urodziła się i wzrastała w nigeryjskim regionie Delty, przeprowadziła się do Niemiec w wieku 19 lat rozpoczynając studia antropologiczne na Uniwersytecie w Hamburgu. W latach studenckich Nneka szlifowała swój kunszt wokalny i kompozytorski. “Finansowałam moje studia w Niemczech grając kawałki na underground’owej scenie,” mówi Nneka. „Pisałam od najmłodszych lat. Zapisywałam swoje myśli i doświadczenia oraz wiele modlitw.”

Politycznie zaangażowane teksty szybko ugruntowały jej pozycję jednego z najsilniejszych głosów Afryki. Teksty Nneki rozpatrują wiele kwestii społecznych, w tym miłość macierzyńską, zawód miłosny i poszukiwanie sprawiedliwości. Nneka pracowała bez wytchnienia przez ostatnia dekadę, wydając poprzedzające trzy albumy – „Victim of Truth” („Ofiara prawdy”), „No Longer At Ease” („Nigdy więcej spokoju”) oraz „Soul Is Heavy” („Ciężko na duszy”). Jej singiel „Heartbeat”(„Bicie serca”) [2009] dotarł do Top 20 w Zjednoczonym Królestwie i doczekał się wersji z udziałem Nas’a, był także zsamplowany przez Ritę Ora do jej numeru 1 w Zjednoczonym Królestwie R.I.P.”

Nneka kontynuuje występowanie i elektryzuje publiczność na całym świecie wraz z The Roots, Gnarls Barkley, Nas i Damianem Marley. Wygrała nagrodę MOBO dla Najlepszego Afrykańskiego Wykonawcy, nagrała utwór „Viva Africa” dla Mistrzostw Świata FIFA 2010 FIFA w Republice Południowej Afryki, wystąpiła w Show David’a Letterman’a i w programie telewizyjnym 106 & Park telewizji BET. W 2014 roku dołączyła do grupy jurorów Sezonu 4 „Nigeryjskiego Idola”.

Społeczna świadomość, żarliwie odczuwana przez Nnekę, doprowadziła ją do współzałożenia wraz z muzykiem z Sierra Leone MC Ahmed’em Nyeie [aka Genda] w 2012 roku organizacji charytatywnej The Rope Foundation (Fundacja The Rope). The Rope Foundation pełni rolę platformy dla młodych ludzi, chcących wyrazić się poprzez sztukę. Ich ostatni warsztat polegał na pracy z wykorzystywanymi seksualnie kobietami w Fundacji WAGA [WAGA – Dotknięte przez Wojnę Dziewczęta i Dorośli] w regionie Bo Town w Sierra Leone. „The Rope Foundation działa jako platforma, pomagając ludziom wyrazić zarówno siebie jak i swoje kwestie społeczne,” mówi Nneka, która pracuje także jako Ambasador Sztuki dla African Women Development Fund [AWDF – Fundusz Rozwoju Afrykańskich Kobiet] w Ghanie.

 

statystyka