Polish (Poland)English (United Kingdom)

Lee „Scratch” Perry & Pura Vida 80th Birthday Show (Jamajka / Belgia)

Email Print PDF

To&bnsp;będzie wyjątkowy koncert! Na swoje 80-te urodziny zaprasza jedna z najważniejszych postaci w historii reggae – mag, ekscentryk, muzyczny geniusz, nauczyciel Boba Marley’a. Towarzyszy mu główna siła roots reggae z Belgii, która związała się z Lee w sposób wyjątkowy.

Lee "Scratch" Perry urodził się w 1936 roku na Jamajce. Próbował swoich sił zarówno jako wykonawca, jak i producent. Wychował dwa pokolenia muzyków, a jego najwybitniejszym uczniem był Bob Marley. Lee Perry (znany również jako "Little", "Pipecock Jackson", "The Gong", "The Upsetter") rozpoczął swoją karierę sprzedając płyty. Później podjął pracę aranżera i łowcy talentów w Studio One. W 1968 roku rozpoczął pracę u Joe Gibbsa, zakładając wytwórnię Upsetter. W 1969 roku singel "Return Of Django" nagrany przez jego podopiecznych - The Upsetters znalazł się na brytyjskiej liście przebojów. Za uzyskane z jego sprzedaży pieniądze Perry urządził studio Black Ark, gdzie na czterośladowym magnetofonie nagrywał najbardziej awangardowe płyty reggae lat siedemdziesiątych. Pod opieką Perry'ego zdobywali doświadczenie m.in. The Wailers, The Heptones, Augustus Pablo, Junior Murvin czy Max Romeo. Współpraca Perry'ego z punkrockową grupą The Clash zaowocowała singlem "Complete Control". W 1978 nagrał z Bobem Marleyem utwór "Punky Reggae Party". W latach 80-tych Lee rozpoczął współpracę z brytyjskimi producentami Adrianem Sherwoodem i Mad Professorem. W 2002 roku powstała płyta "Jamaican E.T.", która przyniosła mu nagrodę Grammy. Z Dieterem Meierem z legendarnej elektronicznej formacji Yello stworzył album „Technomajikal”. Nagrywał też z Billem Laswellem czy The Orb. W 2004 roku znalazł się na liście 100 największych artystów wszechczasów wg. pisma Rolling Stone. Ponownie został nominowany do Grammy w 2016 roku za album „Back on the Controls”.

Obecnie mieszka w Szwajcarii i mimo wieku nie przestaje nagrywać i koncertować dla kochającej go publiczności.

Pura Vida to znakomita belgijska grupa zakochana w brzmieniach starego reggae, dubu, ska, bluesa i soulu. Niezwykle nastrojowa, klasycznie zagrana i nagrana muzyka Belgów jest pełna sekcji dętych, instrumentów perkusyjnych, transu, uduchowienia i naturalnej, analogowej przestrzeni dźwiękowej. W prostej linii nawiązuje do największych osiągnięć “złotej epoki korzeni” w latach 70-tych na Jamajce. Belgijski odpowiednik studia Black Ark Lee Scratch Perry’ego nazywa się Lost Ark Studio. Tam w 2006 roku w głowie lidera i wokalisty Bregta “Puramana” de Boevera narodziła się koncepcja zespołu. Nagrywali m.in. z The Congos. Jah9, Sylford Walker, Horsemouth, Leroy Sibblis, Hugh Blackwood aka Istan Black, Earl Chinna Smith.

W ub. roku wydali bardzo wysoko oceniany wspólny album z Lee Scratch Perry „The Superape Strikes Again” i od tamtej pory często z nim występują.

statystyka