Polish (Poland)English (United Kingdom)

Balkan Beat Box zagra na One Love!

Email Print PDF

Prezentowali swoją muzykę na największych festiwalach na świecie (m.in. Glastonbury czy Roskilde), grali na czołowych imprezach reggae jak Summerjam, zawsze spotykając się z dzikimi reakcjami i owacjami na stojąco. Szybko stali się jedną z największych gwiazd nowoczesnej sceny world music, pełnej pulsu, hip-hopowego rytmu, reggae’owej pulsacji i dzikości punka.

Balkan Beat Box ma świeże spojrzenie na muzykę postrzeganą jako ciągły dialog. Może ona przybierać formę zderzenia kultur i być odbierana jako diaspora.

Balkan Beat Box został założony w 2003 roku przez Ori Kaplana i Tamira Muskata, którzy razem z wokalistą/rapperem i perkusjonistą Tomerem Yosefem stanowią de facto ten zespół. Tamir i Ori są aktywni na nowojorskiej scenie od wielu lat. Grali w takich formacjach jak Firewater, Gogol Bordello, Big Lazy, Shot'nez. Również jako DJ'e prezentowali się na całym świecie. Tamir Muskat dorastał w domu pełnym rumuńskiej oraz afrykańskiej muzyki. Ori Kaplan dorastał w Jaffa grając klezmerską muzykę na klarnecie. Ori studiował z Yuri Yunakovem - królem bułgarskich cygańskich saksofonistów. Tamir również zwiedził już cały świat i produkował dużą część muzyki Gogol Bordello, Firewater, JUF oraz Big Lazy.Tomer Yosef to niezwykle uzdolniony sceniczny performer z Izraela, mający na swym koncie występy w filmach (m.in. znany w Polsce „Przyjeżdża orkiestra”), rolę komika w TV, występy DJ’skie oraz dwa solowe albumy. Balkan Beat Box jest naturalnym etapem rozwoju ich doświadczenia diaspory. Po debiutanckiej płycie "Balkan Beat Box" (2005), która z marszu trafiła do klasyki eklektycznego world, nadszedł czas na kolejny wysoko oceniany krok w rozwoju zespołu - "Nu-Med" (2007). Rok 2008 przyniósł box "Nu Made Remixes and Lives" zawierający remixy, niepublikowane wcześniej nagrania oraz dysk DVD.

W 2010 roku powrócili z albumem "Blue Eyed Black Boy", nagranym w Tel Avivie oraz Belgradzie w środku antykosowskich demonstracji.Wyprodukowana samodzielnie przez zespół płyta nagrana została z udziałem wielu instrumentów oraz gości, wśród których warto wymienić belgradzką cygańską orkiestrę Jovica Ajdarevic Orkestar.

Wydany w 2012 roku „Give” to wg. twórców najbardziej jak do tej pory politycznie i społecznie zaangażowany ich produkt. Połączyli na nim surowość i energię elektronicznej sceny klubowej Afryki, Azji i Południowej Ameryki, dodając do tego tradycyjne dla ich twórczości elementy hip-hopu, ragga i rocka. Zainspirowany protestami ludzi na całym świecie, od ruchu Occupy Wall Street poprzez arabską wiosnę, „Give” odzwierciedla nadzieje i gniew naszych czasów.

Balkan Beat Box jak do tej pory kilkukrotnie wystąpił w Polsce. Pierwsza wizyta miała miejsce w czerwcu 2008, gdy zagrali piorunujący koncert na festiwalu Wroc-Love Summer Stage we Wrocławiu. Widowisko zostało powtórzone w lipcu 2009 dla 12.000 osób szczelnie wypełniających ulicę Szeroką na krakowskim Kazimierzu w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej. Koncert transmitowany był na żywo przez TVP Kultura. W 2010 roku odwiedzili festiwal „Inne Brzmienia” w Lublinie, a w sierpniu 2012 porwali do tańca publiczność poznańskiego Ethno Portu. Z bardzo dobrymi recenzjami i tłumami fanów spotkały się ich koncerty klubowe w Krakowie i Warszawie w 2012 roku, podobnie jak plenery w Szczecinie i w opolskim amfiteatrze w czerwcu 2013. W 2014 roku supportowali Soundgarden na Life Festival Oświęcim.

A w tym roku zagrają na One Love Sound Fest 2016! Na kilka dni przed występem na One Love ukaże się ich kolejny album „Shout it Out”.

statystyka