Polish (Poland)English (United Kingdom)

Balkan Beat Box (USA/Israel)

Email Print PDF

Prezentowali swoją muzykę na największych festiwalach na świecie (m.in. Glastonbury czy Roskilde), grali na czołowych imprezach reggae jak Summerjam, zawsze spotykając się z dzikimi reakcjami i owacjami na stojąco. Szybko stali się jedną z największych gwiazd nowoczesnej sceny world music, pełnej pulsu, hip-hopowego rytmu, reggae’owej pulsacji i dzikości punka.

Balkan Beat Box ma świeże spojrzenie na muzykę postrzeganą jako ciągły dialog. Może ona przybierać formę zderzenia kultur i być odbierana jako diaspora.

Balkan Beat Box został założony w 2003 roku przez Ori Kaplana i Tamira Muskata, którzy razem z wokalistą/rapperem i perkusjonistą Tomerem Yosefem stanowią de facto ten zespół. Tamir i Ori są aktywni na nowojorskiej scenie od wielu lat. Grali w takich formacjach jak Firewater, Gogol Bordello, Big Lazy, Shot'nez. Również jako DJ'e prezentowali się na całym świecie. Tamir Muskat dorastał w domu pełnym rumuńskiej oraz afrykańskiej muzyki. Ori Kaplan dorastał w Jaffa grając klezmerską muzykę na klarnecie. Ori studiował z Yuri Yunakovem - królem bułgarskich cygańskich saksofonistów. Tamir również zwiedził już cały świat i produkował dużą część muzyki Gogol Bordello, Firewater, JUF oraz Big Lazy.Tomer Yosef to niezwykle uzdolniony sceniczny performer z Izraela, mający na swym koncie występy w filmach (m.in. znany w Polsce „Przyjeżdża orkiestra”), rolę komika w TV, występy DJ’skie oraz dwa solowe albumy. Balkan Beat Box jest naturalnym etapem rozwoju ich doświadczenia diaspory. Po debiutanckiej płycie "Balkan Beat Box" (2005), która z marszu trafiła do klasyki eklektycznego world, nadszedł czas na kolejny wysoko oceniany krok w rozwoju zespołu - "Nu-Med" (2007). Rok 2008 przyniósł box "Nu Made Remixes and Lives" zawierający remixy, niepublikowane wcześniej nagrania oraz dysk DVD.

W 2010 roku powrócili z albumem "Blue Eyed Black Boy", nagranym w Tel Avivie oraz Belgradzie w środku antykosowskich demonstracji.Wyprodukowana samodzielnie przez zespół płyta nagrana została z udziałem wielu instrumentów oraz gości, wśród których warto wymienić belgradzką cygańską orkiestrę Jovica Ajdarevic Orkestar.

Wydany w 2012 roku „Give” to wg. twórców najbardziej jak do tej pory politycznie i społecznie zaangażowany ich produkt. Połączyli na nim surowość i energię elektronicznej sceny klubowej Afryki, Azji i Południowej Ameryki, dodając do tego tradycyjne dla ich twórczości elementy hip-hopu, ragga i rocka. Zainspirowany protestami ludzi na całym świecie, od ruchu Occupy Wall Street poprzez arabską wiosnę, „Give” odzwierciedla nadzieje i gniew naszych czasów.

Balkan Beat Box jak do tej pory kilkukrotnie wystąpił w Polsce. Pierwsza wizyta miała miejsce w czerwcu 2008, gdy zagrali piorunujący koncert na festiwalu Wroc-Love Summer Stage we Wrocławiu. Widowisko zostało powtórzone w lipcu 2009 dla 12.000 osób szczelnie wypełniających ulicę Szeroką na krakowskim Kazimierzu w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej. Koncert transmitowany był na żywo przez TVP Kultura. W 2010 roku odwiedzili festiwal „Inne Brzmienia” w Lublinie, a w sierpniu 2012 porwali do tańca publiczność poznańskiego Ethno Portu. Z bardzo dobrymi recenzjami i tłumami fanów spotkały się ich koncerty klubowe w Krakowie i Warszawie w 2012 roku, podobnie jak plenery w Szczecinie i w opolskim amfiteatrze w czerwcu 2013. W 2014 roku supportowali Soundgarden na Life Festival Oświęcim.

A w tym roku zagrają na One Love Sound Fest 2016! Na kilka dni przed występem na One Love ukaże się ich kolejny album „Shout it Out”.

statystyka