Polish (Poland)English (United Kingdom)

Capleton (Jamajka)

Email Print PDF

Urodził się w dniu 13 kwietnia 1967 jako Clifton George Bailey III, w wiejskim okręgu St.Mary. Przyszłe sceniczne imię – Capleton – nadali mu po najsławniejszym prawniku w mieście jego przyjaciele, zachwyceni jego inteligencją i umiejętnościami argumentowania. Od wczesnych lat był miłośnikiem wędrownych sound systemów, wymykając sie nocami, aby do świtu chłonąć rytmy. Realizować swoje przeznaczenie zaczął dopiero, gdy skończył 18 lat i przeniósł się do Kingston.

Stewart Brown, właściciel „African Star”, klubu z Toronto, doprowadził do pierwszego przełomu w karierze niesprawdzonego artysty, sprowadzając go do Kanady na występy sceniczne wraz z takimi gigantami jak Ninjaman i Flourgon. Publiczność doceniła go i od tej pory nie patrzył się już za siebie. Gdy Capleton zaistniał po raz pierwszy na scenie w późnych latach osiemdziesiątych, to dancehall był innym miejscem niż jest dzisiaj. Niedbalstwo i teksty o broni były na porządku dziennym. Wielce obiecujący debiutant zaznaczył swoje nadejście serią hitów, od „Bumbo Red” po „Number One on the Look Good Chart” i „Lotion Man”. Wszystko, czego się dotknął, trafiało na listy przebojów a młody artysta z ciętym językiem i mocnym wokalem szybko stał się jednym z najbardziej pewnych twórców hitów dancehall. Nawet on nie mógł jednak przewidzieć, że jedenaście lat później, na początku nowego tysiąclecia, będzie panującym głosem muzyki dancehall.

W 1992 roku, gdy wypuścił utwór „Alms House”, Capleton stał się więcej niż artystą estradowym, stał się przewodnim światłem sprawiedliwości wyrażanej muzyką. „Zjednoczeni stoimy, podzieleni upadamy”, śpiewał w imieniu swych fanów i muzycznych kolegów. „Nie poznasz siebie, dopóki nie walniesz w mur”. Kilka lat później powrócił z kolejnym antidotum na zatargi i rywalizację, z którym spotkał się w biznesie dancehall. „Muzyka jest misją” przypomina swoim kolegom artystom, „nie rywalizacją. Niektórzy wykorzystują muzykę do uzasadnienia zamieszania.” Droga tego dancehall’owego Proroka stała sie jasna w 1994 roku, gdy wypuścił serię utworów deklarującą jego nowo odkrytą wiarę w Rastafari. Odwołuje się do „Duchowej jedności Boga i ludzi, która zapaliła światło i wskazuje - Rasta to prawda”. „stwórca świata, Rasta przyszedł pokazać kierunek, rozumiesz, Rasta to życie.”

Rok 1999 i 2000 przyniosły nieprzerwany wysyp ulubionych przez sound-systemy i listy dancehall przebojów takich, jak hymn przeciw przemocy „Jah Jah City” i „Good In Her Clothes”, utwór o szacunku dla sióstr, traktujących się jak bardziej jak cesarzowe niż jak zwykłe kobiety. Nawet wtedy, gdy zakończył swoją misję dotyczącą zmiany na lepsze, miał wielu krytyków. Jeden z jego największych hitów jest tak naprawdę skierowany do czarnowidzów z prasy i wież z kości słoniowych władzy. „Krytycy nie zostawią mnie w spokoju,” wspomina Prorok „mówią, że nie mogą wziąć mojego ognia bo spłoną niczym Rzym”.

Wiele z piosenek Capletona „i większość jego krytyków” wspomina o płomiennym ogniu. Capleton ma nadzieję, że wyjaśni to zamieszanie raz na zawsze. „Nie chodzi o fizyczny ogień. Tak naprawdę to ogień duchowy, słowny i muzyczny. Wiesz, ogień to wszystko co dotyczy istnienia. Ale ludzie skupiają się na niewłaściwym znaczeniu. Są zmieszani. Więc, gdy człowiek mówi „więcej ognia”, myślą, że wzywasz do spalenia pola trzciny cukrowej lub podpalenia kościoła.” Capleton wyjaśnia, że ogień to sposób na przypomnienie sobie swoich braci, którzy zbłądzili. „W ten sposób człowiek dowiaduje się, że mówią, że robi coś złego. Nawet podkreślają to mówiąc: Hej, kontroluj się. To co robisz nie jest właściwe, nie powinieneś był mówić „Spal to ogniem”, „Spal to” czy „Więcej ognia”. Kontynuuje mówiąc „Jeśli się nad tym zastanowimy, ogień oczyszcza ziemię, jakkolwiek o tym pomyślisz. Nawet ziemia sama z siebie wyłoniła się również z prawdziwego ognia, jakim jest aktywność wulkaniczna, mówimy o lawie. Najcieplejszy element podnoszący nas rankiem to słońce. Woda oczyszcza, ale ciągle opiera się to na bazie ognia, który gotuje wodę, niszcząc bakterie, abyśmy mogli oczyścić się wodą. Zioło oczyszcza, ale to wciąż ogień wypala zioło, aby mogło nas również oczyścić.”

19 listopada będziecie mieli okazję posłuchac go na żywo na One Love Sound Fest 2016 !

statystyka